ROŻANIEC ROŻANIEC
JEST JEST
CHWAŁĄ NASZĄ OBRONĄ NASZĄ
Inskrypcje objaśniające na ozdobnych kartuszach umieszczonych po bokach barokowego ołtarza Matki Bożej Różańcowej, głównego ołtarza w kaplicy północnej. Napisy malowane czarną farbą na złoconych elementach drewnianych. Inskrypcje współczesne ołtarzowi – prawdopodobnie z 1. poł. XVIII w. Ołtarz, oczywiście w jego pierwotnej formie, można wiązać z istniejącym we Włoszczowie od 1712 r. Bractwem Różańcowym, założonym przez gidelskich dominikanów (wg inwentarza parafii z 1760 r.). Nadzór czy
też patronat dominikanów nad włoszczowskim bractwem potwierdza zresztą pochowek jednego z przeorów w krypcie kościoła pw. Wszystkich Świętych.
Prawdopodobnie z faktem założenia bractwa związane jest powstanie ołtarza i jego późniejsze utrzymywanie przez miejscowych szewców, którzy korporacyjnie byli z bractwem różańcowym związani.
Literatura:
• Frączek Lech, Księga Cechu Szewskiego z Włoszczowy z lat 1819–1848, Włoszczowa 2019, s. 133–134.
• Łoziński J., Wolff B., dz. cyt., s. 62.
• Pawlik Z., dz. cyt., s. 74–75.
• Szczurek Wojciech, Renowacja ołtarzy z kaplicy południowej i północnej kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie, [w:] Z przeszłości Włoszczowy, red. Stanisław Janaczek, Włoszczowa 2009, s. 211–234.