P odgórze – miejscowość położona w Gminie Ćmielów.

Kościół wybudowany w latach 30-tych XX wieku. W tym samym czasie kościoły polsko-katolickie wybudowano także w Tarłowie (parafia Ducha Świętego – kościół murowany) i Ossówce (parafia Matki Bożej Różańcowej – kościół drewniany). Parafia czy też kościół filialny należy do dekanatu kieleckiego w diecezji krakowsko-częstochowskiej. Kościół podlega parafii w Tarłowie gdzie proboszczem od 1964 roku jest ks. inf. Aleksander Bielec który jeszcze w latach 90-tych dojeżdżał na msze do Podgórza (obecnie dojeżdża tak do Ossówki). W latach 90-tych ze względu na zmniejszającą się liczbę parafian podjęto decyzję o zamknięciu kościoła w Podgórzu. Część wyposażenia przeniesiono do Tarłowa.

Na dzień dzisiejszy kościół wymaga natychmiastowych prac zabezpieczających ponieważ jest niszczony i dewastowany. Praktycznie niewidoczny od strony drogi poprzez wybujałą zieleń. Powybijane szyby, powyrywane deski, porozbijane figury. Szkoda, szkoda, szkoda …

Zdjęcia zrobione w 2009 roku.

Z tym kościołem związany jest cmentarz polsko-katolicki w Podgórzu, który niestety podzielił los kościoła …

W 2019 r. staraniem Edwarda Ziarko budynek kościoła został przeniesiony do prywatnego Muzeum Wsi w Maruszowie.

Oznaczone:

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

4 komentarze to “PODGÓRZE. KOŚCIÓŁ POLSKO- KATOLICKI” Subscribe