Przy wjeździe do miejscowości Dzierzgów od strony Moskorzewa po lewej stronie znajduje się cmentarz parafialny założony około 1750 roku. Na cmentarzu znajduje się kaplica Rogozińskich i kilkanaście interesujących nagrobków pod względem historycznym jak i zabytkowym m.in: nagrobki rodziny Makólskich, Wierusz Kowalskich, Jackowskich , Kozłowskich.
Z cmentarza mamy ładny widok na dzierzgowski kościół z obrazem Matki Boskiej Dzierzgowskiej.
W aktach konsystorskich parafii Dzierzgów znajdujących się w archiwum diecezjalnym w Kielcach znajduje się rysunek z 1824 roku wykonany przez budowniczego obwodu kieleckiego. Na rysunku widnieją dwa podpisy: Kazimierza Dunina Wąsowicza i Wilhelma Giersza. Pozwolę sobie zacytować Romana Mirowskiego który jest dla mnie autorytetem jeśli chodzi o architekturę i jej historię, a któremu pokazałem wspomniany rysunek:
Jerzy Szczepański pisze:Kazimierz Wąsowicz (1793-1859), ur. w Olkuskim we wsi Pogoniec. Pochodzenia „gminnego”, w rzeczywistosci zapewne szlachcic niewylegitymowany herbu Dunin…. W 1822 otrzymał stanowisko zastępcy budowniczego obw. kieleckiego. W 1823 złożył egzaminy na budowniczego przed Wojewódzka Komisją Egzaminacyjną. Najwyższa Komisja Egzaminacyjna wyraziła się krytycznie o poziomie jego odpowiedzi. W 1824 został zdymisjonowany…”
Podpisany jest także Wilhelm Giersz. W marcu 1823 mianowany budowniczym woj. krakowskiego z miejscem urzedowania w Kielcach.- który to, jak pisze Szczepański: ” zatwierdzał wszystkie plany i projekty budowlane”.
Treść opisu na rysunku:
Rysunek
Na opasanie Cmentarza za Wsią Dzierzgową Rowem i Wałem. Sporządzony przez Z. Budowniczego Obwodu Kieleckiego. W Kielcach dnia 2 czerwca 1824 roku. K. Dunin Wąsowicz