W dniu 27 września 2013 roku w nowo odnowionej „rezydencji” wójtów chęcińskich w Podzamczu odbyła się ogólnopolska konferencja pod tytułem: KULTURA ARTYSTYCZNA CHĘCIN I DAWNEGO POWIATU CHĘCIŃSKIEGO. W pięknych wnętrzach zaprezentowano wiele ciekawych opracowań dotyczących Chęcin i okolic, które dotrą do szerszej publiczności w formie papierowej w postaci książki (mamy przynajmniej taką nadzieję gdyż ustne deklaracje w tym temacie padły). Poniżej prezentujemy kilka zdjęć autorstwa Dariusza Kaliny z niektórych wystąpień sesyjnych.

Pani dr Dobrosława Horzela z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie mówiła na temat „Zabytki rzeźby późnogotyckiej w Chęcinach i okolicach”.

Pan mgr Tomasz Olszacki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentował temat: „Zamek chęciński na tle późnośredniowiecznych zamków królewskich w ziemi sandomierskiej. Forma i funkcja”.

Pan prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie opowiedział o Kolumnie Zygmunta.

Pan prof. dr hab. Mariusz Karpowicz zaprezentował osobę Augusta van Oyen.

Panowie dr Hubert Kowalski z Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i dr Michał Wardzyński z Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowali: ,,Marmury z Wisły”. Kamieniarka chęcińska z rezydencji i ogrodu warszawskiej Villae Regiae sprzed 1655 r. Kolejnym temat omówiony przez dr Michała Wardzyńskiego to„Ex marmore chencinensi. Produkcja warsztatów kamieniarskich w Chęcinach w XVII wieku.”

Pan mgr Marcin Perz z Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne omawiał temat:
„Barokowa willa czy dwór obronny? Rezydencja Stefana Bidzińskiego w Podzamczu k. Chęcin na tle budownictwa willowego w Polsce”.

Pan dr hab. Wiktor Łyjak z Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprezentował: Organy Chęcin i okolic z XVII i XVIII wieku.

Oznaczone:

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

Bez komentarza

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

JANOTA BZOWSKI JERZY (1906-1941)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, Adam Malicki   Ziemia Włoszczowska ma wielu bohaterów o których pamięć warto podtrzymywać i upowszechniać wśród kolejnych […]

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]

KORNECKI JAKUB – snycerz

Tekst prezentowany poniżej autorstwa J.L. Kaczkowskiego, został wydrukowany w publikacji pt. Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1874 pod red. ks. […]

CHMIELNIK – dawne miasto prywatne

Miasto położone jest na pograniczu Pogórza Szydłowskiego i Niecki Nidziańskiej nad rzeką Mruczą, u źródeł rzeki Schodniej (Wschodniej). Jego nazwa […]

Mirzec. Kapliczka św. Jana Nepomucena

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wiatr Czasami można się zdziwić co jest pod warstwami farby. Przed … Po I jeszcze profil […]

Mokrsko Dolne. Renowacja baptysterium i chrzcielnicy Santi Gucciego

Zdjęcia: Grzegorz Wiatr Kościół w Mokrsku Dolnym z końca XIII w. pw Wniebowzięcia NMP. Przed i po renowacji. Jeszcze bez […]