W dniu 27 września 2013 roku w nowo odnowionej „rezydencji” wójtów chęcińskich w Podzamczu odbyła się ogólnopolska konferencja pod tytułem: KULTURA ARTYSTYCZNA CHĘCIN I DAWNEGO POWIATU CHĘCIŃSKIEGO. W pięknych wnętrzach zaprezentowano wiele ciekawych opracowań dotyczących Chęcin i okolic, które dotrą do szerszej publiczności w formie papierowej w postaci książki (mamy przynajmniej taką nadzieję gdyż ustne deklaracje w tym temacie padły). Poniżej prezentujemy kilka zdjęć autorstwa Dariusza Kaliny z niektórych wystąpień sesyjnych.

Pani dr Dobrosława Horzela z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie mówiła na temat „Zabytki rzeźby późnogotyckiej w Chęcinach i okolicach”.

Pan mgr Tomasz Olszacki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentował temat: „Zamek chęciński na tle późnośredniowiecznych zamków królewskich w ziemi sandomierskiej. Forma i funkcja”.

Pan prof. dr hab. Juliusz A. Chrościcki z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie opowiedział o Kolumnie Zygmunta.

Pan prof. dr hab. Mariusz Karpowicz zaprezentował osobę Augusta van Oyen.

Panowie dr Hubert Kowalski z Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy i dr Michał Wardzyński z Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentowali: ,,Marmury z Wisły”. Kamieniarka chęcińska z rezydencji i ogrodu warszawskiej Villae Regiae sprzed 1655 r. Kolejnym temat omówiony przez dr Michała Wardzyńskiego to„Ex marmore chencinensi. Produkcja warsztatów kamieniarskich w Chęcinach w XVII wieku.”

Pan mgr Marcin Perz z Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, dyrektor Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne omawiał temat:
„Barokowa willa czy dwór obronny? Rezydencja Stefana Bidzińskiego w Podzamczu k. Chęcin na tle budownictwa willowego w Polsce”.

Pan dr hab. Wiktor Łyjak z Instytutu Edukacji Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprezentował: Organy Chęcin i okolic z XVII i XVIII wieku.

Oznaczone:

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

Bez komentarza

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

MICHALCZYK WŁADYSŁAW EUGENIUSZ (1916-1994)

Władysław Eugeniusz Michalczyk urodził się 10 maja 1916 r. w Daleszycach (powiat kielecki), a jego rodzicami byli Jan (ur. 3 […]

MALICKI JÓZEF (1893-1953)

Józef Malicki urodził się 15 stycznia 1893 r. w Krasocinie, był synem Kazimierza i Katarzyny z Łapotów, którzy wzięli ślub […]

BORKOWSKI JAN WIKTOR (1885-1956)

Jan Wiktor Borkowski (wł. Jan Wiktor Dunin-Borkowski h. Łabędź) urodził się 7 czerwca 1885 r. w Dąbrowie Górniczej, był synem […]

MALSKA FLORENTYNA Z ZIELIŃSKICH i MALSKI KAROL

Prezentowany tekst jest rozszerzoną wersją opublikowanego na łamach czasopisma „Świętokrzyskie” Niewiele osób zapisało się w dziejach Kielc w tak chwalebny […]

JANOTA BZOWSKI JERZY (1906-1941)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, Adam Malicki   Ziemia Włoszczowska ma wielu bohaterów o których pamięć warto podtrzymywać i upowszechniać wśród kolejnych […]

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]