W dniu 29 września w Miechowie obchodzono uroczystość 850-lecia sprowadzenia do Miechowa Zakonu Stróżów Grobu Bożego w Jerozolimie oraz 490 rocznicę śmierci Macieja Miechowity (1457-1523) którego postanowiono upamiętnić za zasługi dla Miechowa i regionu wystawiając mu pomnik autorstwa prof. Wincentego Kućmy.

Zakon „Bożogrobców” sprowadził do Miechowa Jaksa herbu Gryf  w 1163 roku, który był uczestnikiem wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej. Oprócz zakonników przywiózł z tej wyprawy również ziemię z Jerozolimy, z której usypany kopczyk dał początek miejscu kultu Grobu Bożego. Powstała w pierwszej połowie XVI wieku kopia Grobu Bożego była przez wiele stuleci jej najdoskonalszą repliką.

Maciej Miechowita, który urodził się ponad 400 lat później niż pojawili się „Bożogrobcy” w Małopolsce, był rodowitym mieszkańcem Miechowa, tu dorastał , tu też skończył szkołę parafialną. Naukę kontynuował w Akademii Krakowskiej i  we Włoszech. Był wielokrotnie wybierany na rektora Akademii Krakowskiej a także piastował urząd nadwornego lekarza króla Zygmunta Starego.

Aby przybliżyć współczesnym historię „Bożogrobców” powstał w 2009 roku Szlak Bożogrobców obejmujący 7 kościołów wybudowanych w Miechowie, Chełmie, Uniejowie, Chodowie, Siedliskach, Sławicach i Wrocimowicach. W 2012 roku z okazji jubileuszu opracowano specjalną publikację pod redakcją Mariana Małeckiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z okazji opisywanych uroczystości wydano okolicznościowy znaczek pocztowy, kartę pocztową oraz stemple okolicznościowe które prezentujemy poniżej.

 

Poniżej prezentujemy zdjęcia autorstwa Dariusza Kaliny ze wspomnianych uroczystości.

Oznaczone:

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

Bez komentarza

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

JANOTA BZOWSKI JERZY (1906-1941)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, Adam Malicki   Ziemia Włoszczowska ma wielu bohaterów o których pamięć warto podtrzymywać i upowszechniać wśród kolejnych […]

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]

KORNECKI JAKUB – snycerz

Tekst prezentowany poniżej autorstwa J.L. Kaczkowskiego, został wydrukowany w publikacji pt. Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1874 pod red. ks. […]

CHMIELNIK – dawne miasto prywatne

Miasto położone jest na pograniczu Pogórza Szydłowskiego i Niecki Nidziańskiej nad rzeką Mruczą, u źródeł rzeki Schodniej (Wschodniej). Jego nazwa […]

Mirzec. Kapliczka św. Jana Nepomucena

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wiatr Czasami można się zdziwić co jest pod warstwami farby. Przed … Po I jeszcze profil […]

Mokrsko Dolne. Renowacja baptysterium i chrzcielnicy Santi Gucciego

Zdjęcia: Grzegorz Wiatr Kościół w Mokrsku Dolnym z końca XIII w. pw Wniebowzięcia NMP. Przed i po renowacji. Jeszcze bez […]