Wszystkie zdjęcia  pochodzą z Dokumentacji konserwatorskiej wykonanej przez pracownię Konserwacji Zabytków s.c. A. Widera D.Zjeżdżałka z siedzibą w Bytomiu, a znajdującej się w archiwum parafialnym w Dzierzgowie.

Na cmentarzu w Dzierzgowie znajduje się nagrobek Walentego Jackowskiego – pradziada Stefana Żeromskiego. Więcej na ten temat w oddzielnym wpisie gdzie przedstawiamy artykuł Kazimiery Zapałowej. Nagrobek w 1999 roku znajdował się w fatalnym stanie, popękane płyty,  krzyż był tak przychylony, że czym prędzej zabezpieczony został drewnianą podporą, dzięki czemu nie przewrócił się. Obawiano się, że nie doczeka renowacji i podzieli los innych żeliwnych nagrobków których resztki złożone zostały w kaplicy cmentarnej. Ale jednak udało się. W bardzo krótkim czasie jak na polskie realia znalazły się pieniądze i podpisano umowę na wykonanie prac konserwatorskich.

Żeliwny nagrobny pomnik Walentego Jackowskiego i rodziny Makólskich. Dokumentacja konserwatorska. Stan przed konserwacją w 2000 roku prezentują zdjęcia poniżej.

Fragment opisu stanu zachowania w roku 2000 pochodzący z dokumentacji sporządzonej przez pracownie A. Widery i D.Zjeżdżałki z Bytomia: „Pomnik tworzy dużych rozmiarów krzyż (227 cm) przewiązany (przepleciony) szarfą (kirem), stojący na cokole. Całkowita wysokość pomnika wynosi 3,87 m, natomiast powierzchnia wymagająca konserwacji – 18,75 m2. Całość umieszczona jest na dwóch stopniach żeliwnych stojących na pojedynczym stopniu kamiennym (czerwony piaskowiec). Konstrukcja pomnika została utworzona z elementów żeliwnych połączonych stalowymi śrubami z łbem stożkowym.
W wyniku szybciej postępującej korozji stalowych elementów łączących nawarstwiające się produkty korozji z coraz większą siłą napierały na sąsiadujące powierzchnie, doprowadzając w konsekwencji do zerwania mocujących śrub. Również kamienne elementy stopnia leżące bezpośrednio na ziemi z czasem od wpływem deszczu przemieściły się względem siebie, powodując nierównomierne naprężenia w śrubach łączących pomnik. Właśnie te dwa czynniki, czyli korozja śrub i usuwanie się podłoża doprowadziły do pęknięć żeliwnych elementów nośnych pomnika. Pomnik został podparty konstrukcją drewnianą w obawie przed utratą stabilności gdyż środek ciężkości górnej części uległ znacznemu przesunięciu od pionu.[…]”

Zdjęcia poniżej prezentują demontaż pomnika w 2000 roku.

Przebieg prac konserwatorskich w pracowni Konserwacja Zabytków s.c. A.Widara D.Zjeżdżałka w Bytomiu oraz montaż odrestaurowanego pomnika na zdjęciach poniżej. Na krzyżu znaleziono sygnaturę odlewni z Białogonu.

Pomnik po restauracji prezentuje się naprawdę okazale.

Żeliwny nagrobny pomnik Walentego Jackowskiego i rodziny Makólskich. Dokumentacja konserwatorska. Pomnik po złożeniu w 2000 roku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oznaczone:

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

Bez komentarza

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

MICHALCZYK WŁADYSŁAW EUGENIUSZ (1916-1994)

Władysław Eugeniusz Michalczyk urodził się 10 maja 1916 r. w Daleszycach (powiat kielecki), a jego rodzicami byli Jan (ur. 3 […]

MALICKI JÓZEF (1893-1953)

Józef Malicki urodził się 15 stycznia 1893 r. w Krasocinie, był synem Kazimierza i Katarzyny z Łapotów, którzy wzięli ślub […]

BORKOWSKI JAN WIKTOR (1885-1956)

Jan Wiktor Borkowski (wł. Jan Wiktor Dunin-Borkowski h. Łabędź) urodził się 7 czerwca 1885 r. w Dąbrowie Górniczej, był synem […]

MALSKA FLORENTYNA Z ZIELIŃSKICH i MALSKI KAROL

Prezentowany tekst jest rozszerzoną wersją opublikowanego na łamach czasopisma „Świętokrzyskie” Niewiele osób zapisało się w dziejach Kielc w tak chwalebny […]

JANOTA BZOWSKI JERZY (1906-1941)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, Adam Malicki   Ziemia Włoszczowska ma wielu bohaterów o których pamięć warto podtrzymywać i upowszechniać wśród kolejnych […]

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]