Wieś Złota Woda leży przy drodze z Łagowa do Kielc, około 3 kilometry od Łagowa. Z Mapy Meyera von Heldensfelda wynika, że na początku wieku XIX wieś jeszcze nie istniała. Na tak zwanej Mapie Kwatermistrzostwa w Złotej Wodzie stała gajówka, ale po przeciwnej stronie drogi niż dzisiejsza leśniczówka.
Obecną leśniczówkę zbudowano w roku 1930. Ma ona konstrukcję drewnianą, osłoniętą deskowymi szalunkami. Jest to budynek na planie prostokąta, z przybudowanym od frontu (czyli od południa) przeszklonym gankiem – stanowiącym zapewne wejście do „części biurowej”, czyli tej w której urzędował leśniczy. Drugie wejście – od zachodu – wiodło przez niewielką sionkę, za-pewne do kuchni, stanowiącej najważniejsze pomieszczenie części mieszkalnej. Leśniczówkę nakrywa dwuspadowy dach, obecnie pokryty blachą.
Leśniczówka w Złotej Wodzie jest znakomitym przykładem budynku bardzo prostego i funkcjonalnego, który dzięki dobrym proporcjom -a także nawiązaniu do tradycyjnego budownictwa – sprawia bardzo korzystne wrażenie i doskonale pasuje do krajobrazu. Szkoda że ten typ architektury jest w naszych czasach w zdecydowanym odwrocie. Elegancja wynikająca z prostoty ma coraz mniej zwolenników i coraz częściej przegrywa z (przeszczepionymi od zachodniego sąsiada) krasnalami, stanowiącymi dla wielu naszych rodaków wysoki, podobno europejski, standard estetyczny.