(1)
ś. p. Eustachemu Brudzyńskiemu
b. referentowi ubezpieczeń od ognia powiatu Włoszczowskiego, zmarłemu na
obczyźnie dnia 23 września 1886 r. w Karlsbadzie, jako sumiennemu, urzędnikowi,
zacnemu obywatelowi i wzorowemu katolikowi tę pamiątkę położyli koledzy
i przyjaciele
(2)
D. O. M. † ś. p. Eustachemu Brudzyńskiemu
b. referentowi ubezpieczeń pow. Włoszczowskiego zm. na obczyźnie dn. 23 wrześ.
1886 r. w Karlsbadzie, jako sumiennemu urzędnikowi, zacnemu obywatelowi,
wzorowemu katolikowi tę pamiątkę położyli koledzy i przyjaciele
Inskrypcja nagrobkowa na zaginionej w nieustalonym czasie tablicy. Dwie, różniące się drobnymi szczegółami, wersje inskrypcji podajemy za ks. A. Majewskim (1) oraz ks. J. Wiśniewskim (2). Według ks. Majewskiego tablica była wmurowana w południową ścianę prezbiterium, natomiast ks. Wiśniewski
lokalizację określa jako: „w arkadzie”.
Eustachy Brudzyński (w niektórych wpisach w księgach metrykalnych: Michał Eustachy), jak wielu innych urzędników powiatowych nie pochodził z Włoszczowy, przybył tu po utworzeniu powiatu, prawdopodobnie z Pińczowskiego. Trochę danych możemy pozyskać z zapisów w księgach stanu cywilnego przechowywanych w Archiwum Państwowym w Kielcach dotyczących urodzin i zgonów dzieci Eustachego: córki Władysławy Marii (ur. 18 IV 1869 r., zm. 3 V 1874 r.) oraz syna Jana Felicjana Szczepana (ur. 9 VI 1973 r., zm. 4 V 1874 r.). Wynika z nich, że Eustachy Brudzyński urodził się prawdopodobnie w 1827 r., a jego żoną była 12 lat młodsza Emilia z Maciejowskich.
Literatura:
• Majewski A., dz. cyt., s. 817.
• Wiśniewski J., dz. cyt., s. 276.
******************************
Eustachy Brudzyński vel Brudziński został odznaczony Orderem św. Stanisława III klasy, który był podstawowym cywilnym odznaczeniem państwowym w Imperium Rosyjskim, często przyznawanym urzędnikom szczebla powiatowego za wieloletnią, nienaganną służbę państwową. Zachował się dokument nadania o następującej treści (tłum. z j. rosyjskiego):
Z BOŻEJ ŁASKI MY, ALEKSANDER TRZECI, CESARZ I SAMOWŁADCA WSZECHROSJI, KRÓL POLSKI, WIELKI KSIĄŻĘ FINLANDII, itd., itd., itd.
Do Referenta (Sekretarza) Włoszczowskiego Zarządu Powiatowego, Eustachego (Ewstafija) Brudzińskiego.
W nagrodę za Waszą wyróżniającą się i gorliwą służbę oraz szczególne trudy, na poświadczenie Przełożonych i zgodnie z uchwałą Komitetu Ministrów, Najłaskawiej mianowaliśmy Was Ukazem wydanym Kapitule dnia 30 czerwca 1886 roku Kawalerem Naszego Cesarskiego i Królewskiego Orderu Świętego Stanisława III Klasy.
Dyplom ten na poświadczenie podpisać, pieczęcią orderową przypieczętować i insygnia orderowe Wam przekazać Rozkazaliśmy Kapitule Rosyjskich Orderów Cesarskich i Królewskich.
Dan w Petersburgu, dnia 8 sierpnia 1886 roku.
Kierownik Spraw Kapituły Orderów [podpis] Naczelnik Wydziału Orderowego Kancelarii Kapituły Orderów [podpis]
Nr 5384

Akt nadania Orderu św. Stanisława 3 klasy dla Eustachego Brudzyńskiego

Akt nadania Orderu św. Stanisława 3 klasy dla Eustachego Brudzyńskiego
Emilia, przeżyła swojego męża o ponad 30 lat, zmarła w Kielcach 3 listopada 1921 r. (ASC Kielce Katedra, akt zgonu 352/1921). Urodziła się 30 kwietnia 1838 r. w Kuklówce jako córka leśniczego Jana i Doroty z Pingwarskich, a chrzest odbył się 6 maja kościele parafialnym w Grodzisku Mazowieckim (ASC Grodzisk Mazowieckim akt urodzenia 69/1838).
Zaś Michał Eustachy (później używał imienia Eustachy) urodził się 19 września 1826 r. w Luborzycy jako syn Jacka i Magdaleny z Łopackich, rodzice w tym czasie dzierżawili wieś Luborzyca.

Akt urodzenia Michała Eustachego Brudzińskiego (ANK, ASC Luborzyca)
Eustachy uczęszczał do gimnazjum św. Anny w Krakowie, z tego okresu zachował się jego zeszyt „Nauka Pisania /: Orthographia :/”.

Eustachy i Emilia pobrali się 25 października 1864 r. w Warszawie w kościele parafialnym pw. św. Krzyża, wówczas Eustachy był urzędnikiem Dyrekcji Ubezpieczeń, w której pracował od 1862 r. przechodząc przez kolejne szczeble kariery:
- 1862 – młodszy pomocnik archiwisty w Służbie Ogólnej Dyrekcji Ubezpieczeń
- 1863–1865 – rachmistrz w Wydziale Ruchomości tejże dyrekcji,
- 1866 – rachmistrz w Wydziale Kontroli i Kas tejże dyrekcji.










