Witów leży na wysokiej wiślanej skarpie, tuż obok Koszyc – zaledwie dwa kilometry od koszyckiego rynku. Pierwsza wzmianka o witowskiej parafii i stojącym tam kościele pochodzi z roku 1326. Plebanem był wtedy Benko. W następnym stuleciu – wiemy to z Liber Beneficiorum Długosza, wieś należała do Stanisława Wątróbki herbu Oksza, a stojący w niej kościół pod wezwaniem św. Jadwigi był murowany z cegły. W skład parafii wchodziły wsie: Górka, Jewszyce, Morsko, Sokołowice, Strzelce Małe i Wielkie oraz miasto Koszyce, którego kościół stanowił filię Witowa. W okresie reformacji kościół przez lat dziesięć znajdował się w rękach innowierców. Dzięki Kacprowi Głowskiemu, dzierżawcy wsi (właścicielem był Stanisław Morski), kościół przywrócony został społeczności katolickiej. Profanacja kościoła wymagała jego ponownej konsekracji; otrzymał on wówczas nowe wezwanie Trójcy Świętej. Terytorium parafii uszczuplone zostało po roku 1815, po Kongresie Wiedeńskim. „Odeszły” od niej wsie znajdujące się za Wisłą – będące teraz za państwową granicą. Drugą przyczyną pomniejszenia parafii było erygowanie samodzielnej parafii w Koszycach. Witowska parafia jest od tego czasu niewielka. Dziś pozostały w niej prócz Witowa tylko Morsko i Kępa, w sumie nie więcej niż 500 wiernych. Witowscy parafianie są jednak wyjątkowo „patriotycznie” nastawieni, stawiając utrzymanie parafii za punkt honoru. Są też wyjątkowo ofiarni. Ze składkowych pieniędzy wybudowali nową plebanię a ostatnio wyremontowali dach i wymienili na nim dachówkę.
Zbudowany w 1. połowie XV stulecia kościół przebudowano w latach 1546-47. Przebudowa musiała mieć dość szeroki zakres, skoro w dokumentach parafii Koszyce istnieje wzmianka, że witowski kościół „postawił w 1546 roku Żegota na Morsku Morski”- pisze ksiądz Wiśniewski. Kościół został uszkodzony, a potem wyremontowany w roku 1914. Uszkodzony znowu podczas II wojny światowej, ponownie wyremontowany został w roku 1949.
Kościół jest budowlą gotycką. Jest orientowany. Stoi na szczycie wyniosłego wzgórza, otoczony wysokimi drzewami. Zbudowany jest z cegły z użyciem zendrówki. Dziś jego mury pokryte są tynkiem, ale jeszcze ksiądz Wiśniewski zapisał, że jest on murowany z cegły „nieoszabrowanej”. Kościół jest jednonawowy z węższym i niższym prezbiterium, zamkniętym wielobocznie. Od północy do prezbiterium przylega zakrystia. Nawa kościoła przykryta jest płaskim stropem, prezbiterium sklepieniem krzyżowo-żebrowym, zakrystią kolebką. Dachy kościoła są dwuspadowe, bardzo strome. Zachodni szczyt rozczłonkowany jest wnękami okrągłołukowymi z XVI stulecia. W niezmienionym kształcie kościół stał przez czterysta lat.
W roku 1921 przy ceglanym kościele pojawiła się drewniana kruchta – dzwonnica. Dobudowano ją przy zachodniej elewacji kościoła. Ma ona konstrukcję słupowo – ramową; dołem jest murowana, od wysokości około 1,50 metra oszalowana deskami. Jest dwukondygnacyjna: parter pełni rolę kruchty, dzwonnica jest na piętrze.
Dzwonnica stanowi dość późny, ale całkiem udany dodatek do bardzo starego kościoła, zaś blisko osiemdziesięcioletnia „patyna” sprawia, że dzwonnica „zrosła” się z witowskim kościołem nie gorzej, niż on sam z otaczającym go krajobrazem.

Oznaczone: Autor: Roman Mirowski

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

Bez komentarza

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

JANOTA BZOWSKI JERZY (1906-1941)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, Adam Malicki   Ziemia Włoszczowska ma wielu bohaterów o których pamięć warto podtrzymywać i upowszechniać wśród kolejnych […]

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]

KORNECKI JAKUB – snycerz

Tekst prezentowany poniżej autorstwa J.L. Kaczkowskiego, został wydrukowany w publikacji pt. Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1874 pod red. ks. […]

CHMIELNIK – dawne miasto prywatne

Miasto położone jest na pograniczu Pogórza Szydłowskiego i Niecki Nidziańskiej nad rzeką Mruczą, u źródeł rzeki Schodniej (Wschodniej). Jego nazwa […]

Mirzec. Kapliczka św. Jana Nepomucena

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wiatr Czasami można się zdziwić co jest pod warstwami farby. Przed … Po I jeszcze profil […]

Mokrsko Dolne. Renowacja baptysterium i chrzcielnicy Santi Gucciego

Zdjęcia: Grzegorz Wiatr Kościół w Mokrsku Dolnym z końca XIII w. pw Wniebowzięcia NMP. Przed i po renowacji. Jeszcze bez […]