T ablica z 1986 roku poświęcona ks. Kacprowi Kotkowskiemu, uczestnikowi Powstania Styczniowego, znajdująca się wewnątrz kościoła.

WIERNY
BOGU I OJCZYŹNIE
1814 r. w Czerwonej Górze k. Ruszkowa
+1875 r. w Antwerpii (Belgia)
KSIĄDZ KANONIK
KACPER KOTKOWSKI
PROBOSZCZ PARAFII ĆMIELÓW
Komisarz Pełnomocny Rządu Narodowego
oraz Naczelnik Cywilny woj. Sandomierskiego
Nieugięty Bojownik Polskiego Ludu
w Powstaniu Styczniowym 1863-1864 roku

TABLICĘ TĘ Z CZCIĄ POŚWIĘCAJĄ RODACY
ĆMIELÓW 5.07.1986 r.

W wykazie proboszczów ćmielowskich ks. Wiśniewskiego czytamy: „20. X Kacper Kotkowski 1844-1866 kanonik hon. Kaliski dziekan kunowski, rektor zakładu poprawczego na Św. Krzyżu b.  prefekt szkół Sandomierskich.
Kosztem księżnej Lubeckiej dano w kościele posadzkę z kamienia czerwonego i białego – kunowskiego który się potem wytarł. Posadzka ta jest pod obecną.
Grunta proboszczowskie wydzierżawił pp. Szpądrowskim za 3000 złp. rocznie
W r. 1862 w kościele zebrawszy parafjan i żydów nawoływał do jedności w ruchu, do którego czynnie należąc (wicedyktator) zmuszony był szukać schronienia za granicą. Reczy jego i portret kozacy spalili na rynku ćmielowskim.
Umarł w Belgii w mieście Antwerpii.
Od roku 1863 administratorem parafii był X. Grynfeld z Szewny dziekan kunowski.”

Wiele ciekawych informacji na temat ks. Kacpra Kotkowskiego możemy znaleźć na stronie poświęconej Powstaniu Styczniowemu, a opracowanej przez Pana Jerzego Kowalczyka. W punkcie 5 dotyczącym miejscowości Ćmielów jest opisana postać cywilnego naczelnika woj. sandomierskiego.

 

Oznaczone:

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

Bez komentarza

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

JANOTA BZOWSKI JERZY (1906-1941)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, Adam Malicki   Ziemia Włoszczowska ma wielu bohaterów o których pamięć warto podtrzymywać i upowszechniać wśród kolejnych […]

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]

KORNECKI JAKUB – snycerz

Tekst prezentowany poniżej autorstwa J.L. Kaczkowskiego, został wydrukowany w publikacji pt. Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1874 pod red. ks. […]

CHMIELNIK – dawne miasto prywatne

Miasto położone jest na pograniczu Pogórza Szydłowskiego i Niecki Nidziańskiej nad rzeką Mruczą, u źródeł rzeki Schodniej (Wschodniej). Jego nazwa […]

Mirzec. Kapliczka św. Jana Nepomucena

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wiatr Czasami można się zdziwić co jest pod warstwami farby. Przed … Po I jeszcze profil […]

Mokrsko Dolne. Renowacja baptysterium i chrzcielnicy Santi Gucciego

Zdjęcia: Grzegorz Wiatr Kościół w Mokrsku Dolnym z końca XIII w. pw Wniebowzięcia NMP. Przed i po renowacji. Jeszcze bez […]