Wieś Kluczewsko leży dziesięć kilometrów na północ od  Włoszczowy, przy drodze prowadzącej do Przedborza. Z “kolegiackiego” Kurzelowa jest tu tylko siedem kilometrów. Obecnie Kluczewsko jest stolicą gminy w powiecie włoszczowskim.
W roku 1561 wieś była własnością Jana Chocimowskiego. Według dokumentów kurzelowskiej kolegiaty pełnił on urzędy: sędziego opoczyńskiego i komornika granicznego sandomierskiego dla powiatu chęcińskiego. W 2. połowie XVII stulecia Kluczewsko należało do Zygmunta Tarły ze Szczekarzewic, pilzneńskiego starosty, a od 1694 roku do jego syna, Jana, który odziedziczył po ojcu nie tylko tę wieś i sąsiednie: Pilczycę i Brzeście, ale także urząd pilzneńskiego starosty.
Według tradycji w Kluczewsku miał ponoć przebywać król Szwecji Karol XII – o czym informuje ksiądz Wiśniewski. Za to z akt z Kurzelowa wiadomo, że kluczewskie dobra stanowiły uposażenie kanonika kolegiaty kurzelowskiej, prebendy Kluczewsko. W 2 połowie XVIII stulecia Kluczewsko stało się własnością Feliksa Turskiego, krakowskiego biskupa. Poprzednikiem biskupa na “stanowisku” kluczewskiego dziedzica był Karol Korff, właściciel także Januszewic i Pilczycy, który w 1768, korzystając z posiadanego prawa prezenty, na probostwie w Januszewicach osadził ks. Walentego Wolskiego.
Dwór w Kluczewsku powstał zapewne w 1. połowie  XVII stulecia, zanim wieś stała się własnością Tarłów. Potem dzierżyli go kolejni dziedzice Kluczewska, a książę biskup Feliks Turski miał w nim swoją ulubioną rezydencję, gdzie “przyjeżdżał na letnie mieszkanie”. Założenie dworskie było rozległe, mieściło się na regularnej, kwadratowej platformie z bastionami na narożach /zachowały się ich ślady od strony zachodniej/, poniżej platformy, od strony południowej, znajdował się prostokątny park. Dwór, wielokrotnie przebudowywany, w roku 1956 zawalił się.
Znacznie lepszy los spotkał “rządcówkę”, usytuowaną prostopadle, na południowy-wschód od dworu. Nie bez znaczenia był tu “młody” wiek rządcówki – pochodzi ona z 1. połowy XIX stulecia – i materiał z którego ją wykonano. Murowany obiekt okazał się trwalszy od drewnianego /murowanego tylko we fragmentach/ dworu. Budynek jest parterowy, prostokątny, o wysokich, sklepionych piwnicach. Jego neogotyckie elewacje zdobią ostrołukowe płyciny wraz z kwiatonami i maskami lwów.
Najlepiej zachowanym dworskim budynkiem jest spichlerz, później używany jako stajnie. Stoi on na południowy-zachód od dworu. Zbudowany w 1. połowie XIX wieku, w stylu romantycznego gotyku, wcale nie przypomina spichrza. Jest murowany i ma dwie kondygnacje wysokości. Jego plan jest niemal kwadratowy, a na narożnikach od strony wschodniej ma dwie koliste wieżyczki nakryte kopulastymi, gontowymi dachami, zwieńczonymi latarenkami. Rozdzielone gzymsem kordonowym elewacje, ozdobione są wnękami i ostrołukowymi oknami. Od wschodu umieszczony jest wysoki, ostrołukowy portal z rozetą, a od południa brama, jeden z nielicznych elementów architektury spichrza o przeznaczeniu stricte użytkowym.
Z dworskiego założenia parkowego nie zachowało się wiele. Dopatrzyć się można jedynie głównej alei, umieszczonej na osi całego zespołu oraz podwójnych szpalerów obsadzonych lipami i grabami.

Oznaczone: Autor: Roman Mirowski

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

Bez komentarza

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

MICHALCZYK WŁADYSŁAW EUGENIUSZ (1916-1994)

Władysław Eugeniusz Michalczyk urodził się 10 maja 1916 r. w Daleszycach (powiat kielecki), a jego rodzicami byli Jan (ur. 3 […]

MALICKI JÓZEF (1893-1953)

Józef Malicki urodził się 15 stycznia 1893 r. w Krasocinie, był synem Kazimierza i Katarzyny z Łapotów, którzy wzięli ślub […]

BORKOWSKI JAN WIKTOR (1885-1956)

Jan Wiktor Borkowski (wł. Jan Wiktor Dunin-Borkowski h. Łabędź) urodził się 7 czerwca 1885 r. w Dąbrowie Górniczej, był synem […]

MALSKA FLORENTYNA Z ZIELIŃSKICH i MALSKI KAROL

Prezentowany tekst jest rozszerzoną wersją opublikowanego na łamach czasopisma „Świętokrzyskie” Niewiele osób zapisało się w dziejach Kielc w tak chwalebny […]

JANOTA BZOWSKI JERZY (1906-1941)

Autor: Grzegorz Dąbrowski, Adam Malicki   Ziemia Włoszczowska ma wielu bohaterów o których pamięć warto podtrzymywać i upowszechniać wśród kolejnych […]

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]