KRASOCIN. Wiatrak

Obecny wiatrak powstał w latach 20-tych XX w. Historia jego XIX wiecznych tradycji została wymyślona dla łatwiejszego pozyskania pieniędzy na jego remont w 1979 roku. Głównym konstruktorem i budowniczym był Stanisława Adamski h. Jastrzębiec, zubożały szlachcic, którego ojciec za rzekomy udział w powstaniu styczniowym utracił majątek (inne źródła mówią o przegranym procesie i odebraniu  majątku za długi). Pod koniec XIX wieku Adamscy przenieśli się do Radoski  k. Radoszyc rozpoczynając rodzinne tradycje młynarskie, około 1902 roku są już w Krasocinie gdzie wybudowali dwa wiatraki – murowany i drewniany Do dziś młyny Adamskich stoją jeszcze w Węgleszynie i Grabownicy (ten ostatni nadal czynny, lecz bez skrzydeł), przeniesiony tam ok. 1938 r. z Krasocina, nie wytrzymał konkurencji młyna motorowego. Dziś krasociński wiatrak straszy swoja ruiną mimo niegdysiejszych solennych zapewnień nowego właściciela o jego rychłej odbudowie.

Grzegorz Dąbrowski

 

Symbol gminy Krasocin nie miał niestety szczęścia jeśli chodzi o właścicieli i w tej chwili jest w fatalnym stanie – to że stoi zawdzięcza chyba tylko swoim grubym murom. Przetrwał pożary i wielokrotne akty wandalizmu. Ostatnio został zakupiony przez jedną z firm. Może tym razem los się do niego uśmiechnie. (AM)

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Grzegorza Dąbrowskiego

Oznaczone: Autor: Grzegorz Dąbrowski

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

One Response to “KRASOCIN. Wiatrak” Subscribe