Dwór herbowy w Daleszycach. Foto Michał Michalczyk

Architektura dworów szlacheckich i wójtoskich różniła się zależnie od zamożności i materiału użytego jako budulec, wizji inwestora lub budowniczego. Są też przykłady, że niezależnie od regionu niektóre dwory były do siebie podobne architektoniczne  ( dwór herbowy – Wójtostwo – Daleszyce, dworek – Muzeum Wsi Kieleckiej, dworek – Muzeum Wsi Lubelskiej). Zdarzało się, że przy odbudowie spalonego dworu nie dbano o jego rewitalizację, pod starą nazwą powstawał nowszy architektonicznie budynek ( Wójtostwo – Kielce) . Powszechnym, nawet obowiązkowym elementem dekoracji dworu polskiego z osiemnastego wieku był zawsze obraz święty lub krzyż wieszany w centralnym miejscu izby mieszkalnej.

Wójtostwo – Daleszyce. Był tam dwór herbowy wraz z zabudowaniami gospodarskimi dziedzica ( wójta) oraz drugi dwór folwarczny ze stajniami, piwnicą i studnią. Dwory i stajnie zostały rozebrane, studnia zasypana sprzętami dworskimi i ziemią . Więcej pod hasłem w googlach ” dwór herbowy”..

Legenda herbowa dworu na Wójtostwie w Daleszycach

Legenda herbowa ( wywodzi się z zasłyszenia).  Był tam dwór herbowy wzmiankowany w 1761 r. wraz z zabudowaniami gospodarskimi dziedzica oraz drugi dwór folwarczny ze stajniami, piwnicą i studnią. Starzy ludzie długo pamiętali , zanim pomarli, że nad gankiem dworu wisiał obraz przywieziony z pielgrzymki do Częstochowy. Gdy pierwszy raz przyjechali carscy dziedzic dał im kwaterę, nawet rublami zapłacili, ale „ babuszkę” kazali z ganku zdjąć. Dziedzic naprędce, by carskich zadowolić, a ludziom spolegliwością się nie narazić, nakazał zarządcy na Święty Krzyż jechać i kopię relikwiarza przywieźć, ale taką by wiarę trzymała. Kopia relikwiarza otrzymała znak krzyża, a dla uniknięcia podejrzeń carskich o stawianiu ołtarzyka w ganku dziedzic nakazał w sercu krzyża umieścić literę C , a w krzyż wpleść literę D, symbolizujące herb miasta. Tak powstał herb dworski, który wisiał tam jeszcze wtedy, gdy cały dwór już rozebrano. Zdjęli go na końcu i starannie ukryli na wieki. Przetrwała miniatura herbu dworskiego używana do znakowania powozów. Tarcza 8,5 x 13 cm, stara blacha cynowa gr 1 mm, krzyż nałożony z tej samej blachy, litera D – nałożona blacha cynowa 0,3 mm.

Zamieszczone zdjęcie obrazu (w posiadaniu Pana Michała Michalczyka) przybliża nam wygląd nieistniejącego dworu jaki stał w Daleszycach na terenie tzw. Wójtostwa.

Oznaczone: Autor: Michał Michalczyk

Pozytywnie zakręcony pasjonat kielecczyzny, absolwent Politechniki Świętokrzyskiej. Fotografuje co nieco i jako tako. Opisuje jak umie i stara się uratować od zapomnienia wszystko co się da :)

One Response to “Daleszyce – Wójtostwo. Dwór herbowy” Subscribe

  1. Adam 8 stycznia 2014 at 19:08 #

    Wspaniały zabytek daleszyckiego dziedzictwa. Podobny do Muzeum Wsi Kieleckiej ??? – widocznie ten sam budowniczy, ale nic dziwnego. Wyczytałem, że to po Jaworskich. Szkoda tylko, że władze tej miejscowości nie pokusiły się na rewitalizację tego dworu, to teraz takie modne. Nie mają też pomysłu na muzeum i dlatego tacy pasjonaci jak A.M. to skarb tej ziemi- żeby tacy ludzie chcieli być burmistrzami, dziedzictwo stałoby się ważniejsze od kanalizacji i asfaltu na drodze, od festynów i fajerwerków, o których za rok nikt nie będzie pamiętał. Dbałość o dziedzictwo powinna być zapisana w ustawach samorządowych jako obowiązek władz, a nie ich dobra lub zła wola. Tam gdzie nie ma wstęg do przecięcia trudno o dobrą wolę.

Skomentuj

Blue Captcha Image

*

TEREK STANISŁAW – kowal z Kossowa

Stanisław Terek urodził się 20 kwietnia 1914 r. w Kossowie, a jego rodzicami byli Antoni (ur. 1876, zm. 1947) i […]

KORNECKI JAKUB – snycerz

Tekst prezentowany poniżej autorstwa J.L. Kaczkowskiego, został wydrukowany w publikacji pt. Pamiętnik Kielecki na rok zwyczajny 1874 pod red. ks. […]

CHMIELNIK – dawne miasto prywatne

Miasto położone jest na pograniczu Pogórza Szydłowskiego i Niecki Nidziańskiej nad rzeką Mruczą, u źródeł rzeki Schodniej (Wschodniej). Jego nazwa […]

Mirzec. Kapliczka św. Jana Nepomucena

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wiatr Czasami można się zdziwić co jest pod warstwami farby. Przed … Po I jeszcze profil […]

Mokrsko Dolne. Renowacja baptysterium i chrzcielnicy Santi Gucciego

Zdjęcia: Grzegorz Wiatr Kościół w Mokrsku Dolnym z końca XIII w. pw Wniebowzięcia NMP. Przed i po renowacji. Jeszcze bez […]

Lisów. Epitafia Krasińskich

Tekst i zdjęcia: Grzegorz Wiatr Historia jednego pocisku Czyli epitafia Krasińskich w Lisowie Kaplica Krasińskich w Lisowie. To tu leżą […]